MenuChat s Alice
Menu hamburger
  • Úvod
  • Blog
  • Téma roku 2023 – Umělé inteligence se nemusíte bát, pomůže i vám.

Téma roku 2023 – Umělé inteligence se nemusíte bát, pomůže i vám.

Umělá inteligence (AI – Artificial Intelligence) se stala diskutovaným tématem roku 2023, avšak není to žádná novinka. Mnoho lidí má obavy z jejího vlivu na naši společnost. Jako výzkumník v oblasti AI jsem se již osobně zapojil do několika studií a s jistotou mohu říci, že umělá inteligence je zajímavým doplňkem, který nemá za úkol nás “zničit”, ale spíše nám pomáhat a usnadňovat práci. AI modely představují technologickou revoluci, která změní mnoho odvětví, ale není důvod k panice. Samotná umělá inteligence není schopna „ublížit“, ale existuje riziko negativních dopadů způsobených nesprávným využitím nebo zneužitím technologií, jako jsou šíření dezinformací (fake news), nedovolené sledování a ohrožování soukromí nebo vytváření a manipulace s fotografiemi a videi bez souhlasu.

Odhalení nové éry technologické revoluce?

Umělá inteligence je moderní technologie, která umožňuje strojům a počítačům učit se a provádět úkoly, které dříve vyžadovaly lidskou interakci. Jedná se o vyspělé matematické algoritmy, které dokáží rozpoznávat vzorce, předpovídat výsledky a přinášet nové poznatky na základě velkého množství dat. Velké změny v oblasti technologie přišly v období průmyslových revolucí 4.0 a 5.0. Čtvrtá průmyslová revoluce byla zaměřena především na plnou digitalizaci, včetně propojení průmyslových procesů. Během tohoto období byla využita umělá inteligence, big data, robotika či automatizace. Následující pátá průmyslová revoluce navazovala na předchozí, avšak kladla důraz především na spolupráci mezi stroji a lidmi. Stejně tak tomu je s umělou inteligencí, kdy se jedná o novou technologickou revoluci.

AI modely – Noví pomocníci ve vašem každodenním životě

Využití AI modelů je široké a může být prospěšné prakticky pro každého. Umělá inteligence dokáže snižovat chybovost a náklady, automatizovat opakující se úkoly a šetřit čas díky generování dat a obsahu. Využití AI modelů je neustále rozšiřováno a zdokonalováno. Dnes ji může využít skutečně každý – od studentů při řešení školních úkolů po běžné uživatele při úpravě fotografií a videí nebo i v rámci velmi konzervativního oboru, jako je účetnictví. Příklady AI modelů mohou být ChatGPT, Redque, Deeply, MeetCody a mnohé další.

Představte si situaci, kdy jsem požádal AI model, konkrétně ChatGPT, aby mi vytvořil velmi krátký úvod o umělé inteligenci. Během několika sekund ChatGPT vygeneroval kvalitní text, který srozumitelně vysvětluje pojem umělá inteligence. Pro čtenáře není snadné poznat, zda text vytvořil člověk nebo AI model. Tento pokus ilustruje, jak AI modely mohou automaticky generovat obsah, který je nerozeznatelný od textu, který by napsal člověk. Vyzkoušejte si to jednoduše sami na https://chat.openai.com/, stačí rychlá registrace a následně už využití dle libosti.

Digitální asistent pro efektivní práci

Microsoft 365 co-pilot je digitálním společníkem, který je integrován do běžných aplikací Microsoft 365, jako je Excel, Word, PowerPoint, Teams, Outlook a mnoho dalších. Jeho účelem je pomáhat uživatelům zvyšovat jejich dovednosti, produktivitu i kreativitu. Kopilot kombinuje LLM (velké jazykové modely) s vašimi osobními daty v aplikacích Microsoft 365 a v Microsoft Graphu. Jeho cílem je přetvořit vaše myšlenky a slova ve výkonný nástroj, který vám efektivně pomůže ve vašem osobním i pracovním životě.

Účetnictví bez námahy: Využijte umělou inteligenci pro snadnější digitalizaci

Snadné účetnictví bez “otrocké” práce? AI modely můžete také využít při digitalizaci vašeho účetnictví. Účetní procesy nejsou vždy jednoduché a často jsou spojeny s velkým množstvím práce. Proto je zde umělá inteligence, která vám pomůže vykonávat nudné a zdlouhavé úkoly. Existuje mnoho AI služeb, které vám mohou pomoci s vytěžováním a zpracováním dat. Mezi ně patří například český účetní nástroj Alice by Redque, která dokáže automaticky zpracovat vaše účetní doklady a během několika okamžiků z nich přepsat veškerá data. Tento systém prostřednictvím umělé inteligence – enginu Redque, zvládne zpracovat velké množství faktur i účtenek, které následně rychle přepíše a bez problému importuje do vámi používaného účetního systému. Tímto způsobem můžete značně urychlit svou práci a snížit chybovost. Podle posledních testování dosahuje jedné z největších úspěšností na trhu a dokáže si poradit i s velmi náročnými dokumenty s maximální cenou 5 korun za dokument (bez omezení počtu stránek). Demoverzi si může vyzkoušet každý – nezávazně na alice.redque.cz.  

Specifické účetní dokumenty, které mají desítky stránek? Žádný problém!

Výše zmíněná AI – Redque si dokáže poradit s nejnáročnějšími dokumenty. Celé kouzlo totiž tkví v konceptu jejího fungování – narozdíl od mnoha konkurenčních služeb data nebere jako “informace v určitém políčku”, ale naopak se stále zdokonaluje v jejich automatickém vyhledávání a rozpoznání. Nejsou tedy problémem ani náročnější typy dokladů, vytěžení informací z razítek nebo vícejazyčnost. 

Účetní platforma, která nezklame!

Mezi další účetní AI modely patří například platforma QuickBooks Online, která využívá právě umělou inteligenci pro automatizaci účetních úloh. Tento model dokáže pomoci s účtováním, fakturací, generováním finančních reportů nebo správou výdajů.

Cloudový nástroj, pro automatizaci účetních procesů

Cloudová účetní platforma Xero také pomáhá s účtováním transakcí, předvídáním cash flow, generováním reportů či fakturací. Stejně jako předchozí nástroje, i tato platforma využívá umělou inteligenci a pomáhá účetním s jejich prací.

Umělá inteligence s sebou skutečně přináší mnoho benefitů a příležitostí, které nám mohou pomoci ve všech oblastech našeho života. Je to nástroj, který nám může ulehčit práci, snížit náklady a chybovost nebo ušetřit čas. Nemusíme se obávat, že by umělá inteligence nahradila lidskou interakci nebo nám bránila v našich činnostech. Naopak, měli bychom plně využívat jejího potenciálu a využívat ji pro ty úkoly, které nevyžadují lidský zásah.

Ing. Lukáš Neuman Ph.D.

autor enginu Redque

Podobné články

Proč si jako účetní vybrat Alice? Těchto 10 důvodů vás přesvědčí 

Zaujala vás naše česká aplikace Alice a zvažujete, zda vám dokáže pomoci? Ještě než se na to podíváme, v první řadě se určitě hodí říci, že i přesto, že k jejímu fungování využíváme (naši vlastní) umělou inteligenci Redque, vaši pozici se URČITĚ nechystáme nahradit! Nebojte se, naším hlavním cílem je účetním práci zjednodušit a díky eliminaci ručního přepisování i poskytnout více času na ty úkoly, které vyžadují lidské zapojení.  

Číst více