MenuVyzkoušet zdarma
Menu hamburger
  • Úvod
  • Blog
  • Lukáš Neumann: engine Redque je takové moje dítě

Lukáš Neumann: engine Redque je takové moje dítě

Píše se rok 2012 a v kancelářích MEMOSu začíná v hlavě Lukáše Neumanna vznikat nápad na vytvoření vlastního modelu umělé inteligence, který kombinuje AI s technologií OCR. Lukáš Neumann, držitel prestižního ocenění Česká hlava a doktor věd, přišel s naší unikátní umělou inteligencí Redque. Jedná se o praktický produkt, který slouží ke zpracování faktur a účtenek. Rozlučte se s zdlouhavým přepisováním údajů z účetních dokladů a objevte benefity, které Redque přináší.

Lukáš Neumann, autor enginu REDQUE. Digitalizace účetnictví

Název umělé inteligence Redque se inspiroval v samotném srdci hypotézy Red Queen (Červená královna) formulované Leighem Van Valenem již v roce 1973. Tato hypotéza tvrdí, že živočišné druhy musí neustále evolučně reagovat a přizpůsobovat se měnícímu se prostředí, aby přežily. Podobně i Redque se neustále vyvíjí a naši vývojáři pilně pracují na vylepšování našeho softwaru. 

 

Společnost MEMOS Software představila Redque již v roce 2012. Mohl byste nám přiblížit, co přesně Redque obnáší a jaké výhody může přinést? Jak byste definoval hlavní funkce této umělé inteligence a jak probíhá celý proces vytěžování?

Redque je revoluční umělá inteligence, která vám umožní jednoduše a efektivně zpracovávat vaše účetní doklady. Jedná se o náš první AI model, který se snaží eliminovat práci tak, aby vám ulehčila a zrychlila rutinní úkoly spojené s účetnictvím a administrativou. S Redque už nebudete muset zdlouhavě přepisovat údaje z faktur a účtenek manuálně. Díky pokročilé technologii OCR (rozpoznání textu) a strojovému učení je Redque schopno rychle a přesně vytěžit potřebné informace z dokumentů. Samotný proces je velmi jednoduchý, uživateli stačí do systému nahrát dokument, ten najde políčka, které po něm chceme vytěžit a zobrazí uživateli původní dokument s vytěženými poli. Následně získaná data zašlete se všemi údaji do vašeho cílového účetního systému.

 

Co vlastně přesně znamená termín „umělá inteligence“ a jaký může mít vliv na naši budoucnost? Existují důvody, proč bychom se mohli obávat jejího vývoje a rozšíření do dalších oblastí našeho života?

Umělá inteligence je počítačový program, který má za cíl napodobit některé aspekty lidského myšlení a chování. S pokrokem technologií se umělá inteligence více integruje do našich životů a nabízí pomoc v mnoha oborech, jako je podnikání, lékařství nebo i hodně konzervativní účetnictví. Umělá inteligence není schopna myslet, nemá pocity ani emoce, nemá žádný plán, co chce dělat – my jí musíme říct co chceme vytvořit nebo získat. Řekl bych, že se spíše jedná o dalšího pomocníka, který nám zjednoduší život ve věcech, které pro nás občas bývají „nudné“, jako například přepisování dokumentů nebo v konečném důsledku i například řízení auta. 

 

A komu tedy Redque dokáže ulehčit práci? Je potřeba mít nějaké speciální účetní systémy, či stačí běžné softwary, které využívá většina účetních? 

Redque je inovativním řešením nejen pro malé živnostníky s menším množstvím dokumentů, ale také pro velké firmy s mnohonásobným objemem. Abych to ale ještě upřesnil – rozdělme dva pojmy. Redque je API, tedy rozhraní pro velké firmy, které chtějí náš engine AI integrovat do vlastních systémů a Alice by redque, což je uživatelsky příjemná aplikace pro firmy všech velikostí. Jednou z klíčových výhod spolupráce s Redque je jeho snadná integrace do různých účetních systémů. Při napojování na svůj účetní systém si zákazník může napojení provést sám nebo svěřit samostatné napojení našemu týmu. V současné době je aplikace Alice by redque kompatibilní pouze s českými a slovenskými účetními systémy, avšak v budoucnu bychom chtěli rozšířit napojení také na německé a anglické softwary. Faktury však dokáže vytěžit nejen v českém a slovenském jazyce, ale také angličtině i němčině.

 

Redque pomáhá s vytěžováním dat, a proto by nás zajímalo, jaká je přesnost vytěžených informací z účetních dokumentů? Důležitá je také otázka bezpečnosti a ochrany dat, které klienti nahrávají do systému. Mohou mít klienti stoprocentní jistotu, že jejich data neuniknou?

Redque přináší skvělou 98 % úspěšnost vytěžených dat. Systém je neustále ve fázi učení (pozn. pro představu se jedná o učení na více než 70.000 fakturách), a tak někdy může dojít k drobným nepřesnostem. Nemusíte se však bát, jakmile to odhalíme, ihned reagujeme a model naučíme vytěžit daný typ faktur zcela bez chyb. Co se bezpečnosti dat týče, veškerá nahraná data jsou standardně chráněná a uložena v datových centrech Azure, které podporují přihlášení pomocí Microsoft Active Directory/Google Auth včetně dvoufázového ověření. Datová centra splňují nejpřísnější bezpečností normy a auditní log všech akcí, které uživatele s dokumenty provádějí. 

 

Zajímá nás, které společnosti již využívají Redque a jaké jsou jejich zkušenosti s tímto nástrojem? Je možné, aby firma zažádala o zpracování svého specifického typu dokumentu, který Redque prozatím nepodporuje? Mohl byste nám také poskytnout cenové informace a možnosti placení za užívání Redque?

Redque k vytěžování dat z účetních dokumentů využívají například Třinecké Železárny, Peugeot Citroen, Global Assistance i účetní společnosti, které zpracovávají daňové doklady pro ostatní firmy. Pokud má firma svůj typ dokumentů, který Redque zatím neumí vytěžit (dodací list, specifické faktury apod.), jsme schopni v relativně krátkém čase systém nastavit pro daný typ dokumentů. Cena Redque závisí na počtu vytěžených faktur. Na rozdíl od naší konkurence neúčtujeme stránky dokumenty, ale účtujeme si cenu za celý dokument nehledě na počet stran. Čím více faktur firma vytěží, tím nižší je cena za využívání Redque. 

 

Společnost Redque s.r.o. představila také účetní nástroj Alice by redque, který pomáhá s vytěžováním daňových dokladů. Jaký je rozdíl mezi Redque a Alice by redque? 

Redque je našim enginem, tedy jádrem umělé inteligence, a právě s ním je spojená aplikace Alice, která přináší snadnost a jednoduchost pro účetní jednotky. Díky kombinaci umělé inteligence v Redque a aplikace Alice se podařilo zlidštit a zpřístupnit tuto pokročilou technologii účetním bez ohledu na jejich technické znalosti. Pro firmy a účetní, kteří nemají na svém týmu technické experty nebo IT oddělení, je Alice skvělým řešením. Tato aplikace umožňuje jednoduše pracovat s umělou inteligencí bez nutnosti složitého technického zázemí. S Alice nemusíte být programátorem ani mít speciální technické dovednosti. Stačí jenom jednoduše propojit Alice s vaším účetním systémem. Na druhou stranu, samotný Redque nemá žádné uživatelské rozhraní. Je to výkonné jádro, které je určené především pro větší firmy s vlastním IT oddělením nebo pro ty, kteří mají technicky zdatné programátory. Implementace Redque do stávajících systémů vyžaduje určitou programátorskou zdatnost, což je nejčastěji využíváno v případě větších podniků, které hledají specifická řešení.

Podobné články

Proč si jako účetní vybrat Alice? Těchto 10 důvodů vás přesvědčí 

Zaujala vás naše česká aplikace Alice a zvažujete, zda vám dokáže pomoci? Ještě než se na to podíváme, v první řadě se určitě hodí říci, že i přesto, že k jejímu fungování využíváme (naši vlastní) umělou inteligenci Redque, vaši pozici se URČITĚ nechystáme nahradit! Nebojte se, naším hlavním cílem je účetním práci zjednodušit a díky eliminaci ručního přepisování i poskytnout více času na ty úkoly, které vyžadují lidské zapojení.  

Číst více