MenuVyzkoušet zdarma
Menu hamburger
  • Úvod
  • Blog
  • Jak vybrat vhodnou účetní? Klíčové tipy pro podnikatele

Jak vybrat vhodnou účetní? Klíčové tipy pro podnikatele

Každý podnikatel potřebuje účetní, na kterou se může stoprocentně spolehnout! Inspirujte se našimi tipy, které vám mohou pomoci najít ideální osobu pro váš business. Jaké dovednosti by měla moderní účetní ovládat? 

Klíčová je pečlivost a spolehlivost

V dnešní době si můžete vybrat z nepřeberného množství samostatných účetních i účetních kanceláří. Při výběru člověka, který se bude starat o vaše podnikové finance, je však nezbytné zaměřit se na jeho spolehlivost a kvalitu odvedených služeb. Poohlédněte se po účetních s dobrými referencemi, ale neberte je jako jediný znak profesionality. Účetní musí mít především chuť se v oboru neustále vzdělávat, být proaktivní a sledovat zákony, vyhlášky i trendy. 

Zodpovědnost je alfou omegou účetních

Účetní a daňoví poradci jsou právně zodpovědní za svou práci, přičemž většina z nich se chrání profesním pojištěním, které je pro daňové poradce dokonce povinné. Důležité je si uvědomit, že toto pojištění kryje převážně sankce a pokuty, ne však doplatek daně. V případě chyby tak mohou být důsledky vážné i pro vás jako majitele podniku. Před začátkem spolupráce se proto nezapomeňte informovat o profesním pojištění, ale také se ujistěte, že je vaše účetní skutečně poctivá a spolehlivá. Pokud je to možné, zeptejte se na reference od předchozích klientů a ověřte si, jak se účetní vyrovnala s potenciálními výzvami. Účetní, která je schopná transparentně komunikovat své služby a má otevřený přístup k řešení problémů, je vždy lepší volbou.

Díky přímé komunikaci půjde spolupráce lépe od ruky

Klíčem k příjemné spolupráci s účetní, je transparentní komunikace. Je důležité si na začátku otevřeně říct, co od spolupráce očekáváte, jak spolu budete komunikovat, a jakým způsobem si plánujete předávat doklady. Je také nezbytné sdílet, co vám v minulosti vyhovovalo a co byste naopak chtěli dělat jinak. Snadno se tak vyhnete zbytečným nedorozuměním a vytvoříte základ pro hladkou a příjemnou spolupráci. 

Tip: Dobrou účetní poznáte již při úvodní konzultaci. Zatímco průměrná účetní se zaměří jen na základní údaje, jako je počet dokladů, opravdový profesionál půjde do hloubky – bude se zajímat o vaše specifické potřeby, předchozí zkušenosti a aktivně vám nabídne řešení pro efektivnější vedení účetnictví. 

Práce s digitálními účetními softwary a aplikacemi dnes rozhoduje 

Účetnictví v dnešní době již není jen o tom vzít fakturu a správně ji zaúčtovat. Účetní, která je na stejné vlně s nejnovějšími technologickými trendy, bude rychlejší, přesnější a komunikace s ní bude snazší.

Zjistěte, zda je Alice pro vaše podnikání ta pravá. Tady jsou klíčové důvody, proč by měl každý podnikatel hledat účetní s technologickými dovednostmi:

1. Automatizace rutinních úkolů

Moderní účetní softwary a aplikace nabízejí širokou škálu funkcí pro automatizaci časově náročných účetních úloh. Pomůžou tak účetním se zpracováním faktur a účtenek, automatickým zaúčtováním nebo sledováním výdajů. Jiné aplikace mohou účetním pomoci například s přípravou manažerského účetnictví. A vy se tak můžete spolehnout na efektivnější a rychlejší správu financí. Dbejte proto při výběru na to, aby si s moderními technologiemi skutečně rozuměla. 

Tip: V dnešní době již účetní nemusí trávit hodiny přepisováním faktur. Místo toho jednoduše vložíte doklad na webovou stránku, zašlete přes e-mail, nebo vyfotíte přes mobilní aplikaci. Na jedno kliknutí, nebo automaticky se data následně přenáší do účetního systému, kde se s nimi dá dále pracovat. To vše díky našemu vlastnímu modelu umělé inteligence Redque, který kombinuje AI a OCR technologii rozpoznávající text.

2. Menší pravděpodobnost výskytu chyb

S příchodem účetních aplikací, které integrují umělou inteligenci, jako je například Alice by redque, se výrazně snižuje riziko lidských chyb, které by vás mohly přijít draho. Tyto aplikace poskytují vyšší přesnost při zpracování dat, což vede k zefektivnění celého účetního procesu.

3. Usnadnění archivace dokumentů

Digitální archivace dokumentů šetří nejen prostor a čas, ale také zjednodušuje přístup k finančním záznamům. Pokud si najdete účetní, která využívá chytré účetní aplikace, máte k vašim datům přístup kdykoliv je potřeba. 

Výběr správné účetní se nevyplatí podceňovat. V dnešní době je klíčové najít účetní, které budete důvěřovat a se kterou se vám bude snadno komunikovat. Účetní, která je zručná v digitálním prostředí a ovládá AI nástroje jako je Alice, rozhodně získává v dnešní době při výběru plusové body. Klíčem k nalezení vhodné účetní jsou ověřené informace a reference. Oblíbené jsou platformy jako Firmy.cz, Linkedin či online databáze členů Svazu českých účetních. Vybrat si tak můžete účetní na základě hodnocení od reálných klientů. 

Proč si jako účetní vybrat Alice? Těchto 10 důvodů vás přesvědčí 

Zaujala vás naše česká aplikace Alice a zvažujete, zda vám dokáže pomoci? Ještě než se na to podíváme, v první řadě se určitě hodí říci, že i přesto, že k jejímu fungování využíváme (naši vlastní) umělou inteligenci Redque, vaši pozici se URČITĚ nechystáme nahradit! Nebojte se, naším hlavním cílem je účetním práci zjednodušit a díky eliminaci ručního přepisování i poskytnout více času na ty úkoly, které vyžadují lidské zapojení.  

Číst více
§