MenuChat s Alice
Menu hamburger
  • Úvod
  • Blog
  • Digitální revoluce v účetnictví

Digitální revoluce v účetnictví

aneb Jak umělá inteligence a technologie OCR přeměňují svět účetnictví

Technická revoluce a příchod umělé inteligence značně ovlivnily snad všechny světové trhy. Výjimkou nebyla ani oblast účetnictví, ve které došlo ke změně při zpracování daňových dokladů. Od ručního přepisování faktur a účtenek se pomalu ale jistě přechází k automatickému vytěžování dat pomocí umělé inteligence. Právě díky AI modelům se tak mohou účetní rozloučit s rutinními činnostmi a efektivněji se věnovat svým dalším pracovním úkolům.

Od papíru k přesně vytěženým údajům

Cílem prvního stupně digitalizace účetnictví by bezesporu mělo být omezení ručního přepisování dat z dokladů. Díky moderním účetním nástrojům je možné rychle, bezpečně a jednoduše zasílat daňové doklady do systému, který je vytěží, přepíše a následně archivuje. Účetní tak získají přesně vytěžené všechny důležité informace z faktur i účtenek, se kterými následně mohou dále pracovat.

Jak v takto konzervativním oboru dosáhnout digitalizace?

Úplně prvním krokem, jak jednoduše začít s digitalizací svého účetnictví, může být přechod z ručního přepisování faktur a účtenek na jejich automatické zpracování. Tato změna není v dnešní době vůbec náročná (technicky ani finančně) a problém tak nejčastěji zůstává ve vnímání „digitalizace“ samotnými uživateli, kteří se náhlých změn mohou obávat. Není divu, protože tato změna s sebou přináší nové pracovní postupy, na které si každý musí zvyknout. Naštěstí ale v konečném důsledku dochází ke zkvalitnění, zjednodušení a zefektivnění celkového zpracování, což ocenění nejen účetní, ale i jejich klienti. Pokud zvažujete přechod na automatické vytěžování daňových dokladů, doporučujeme dbát na spolupráci s prověřenou firmou, která nabízí jednoduché a moderní účetní nástroje s intuitivním uživatelským rozhraním. Je důležité si uvědomit, že takováto automatizace není cílem, ale pouze cestou k eliminaci rutinních a nezáživných činností, a vede k celkovým úsporám.

Pomoc v podobě umělé inteligence

Mezi moderní přístupy digitalizace patří využívání modelů umělé inteligence, které už nyní pomáhají účetním po celém světě. Na trhu existuje několik účetních nástrojů, které dokáží automaticky vytěžit všechna data z daňových dokladů. Jedním z těchto nástrojů je i naše česká aplikace Alice, která je poháněna enginem umělé inteligence Redque a moderní technologií rozpoznání textu OCR. Výhodou tohoto nástroje je možnost snadného napojení na účetní systémy, jako je například iDoklad, DUEL Ježek, Money, Pohoda, Fakturoid a mnoho dalších. Díky tomu se účetní mohou věnovat svým dalším pracovním úkolům, zaměřit se na komunikaci s klienty a efektivněji zpracovávat celé účetnictví. Kromě jiného automatické vytěžování dat přináší mnoho dalších výhod, mezi které patří především snížení administrativní zátěže, rychlé a přesné získávání informací, úspora času a snížení nákladů. Více jsme se tomuto tématu věnovali v tomto článku.

Digitalizace zpracování účetních dokladů se nemusíte bát a například naši Alice můžete začít využívat během chvilky. Pokud je ale pro vás celá oblast velkou neznámou a v tématu automatického přepisování daňových dokladů zatím ještě všemu nerozumíte, neváhejte kontaktovat našeho obchodního zástupce Jaroslava Ždímala, který vám rád poskytne nezávaznou konzultaci.

Nejčastější otázka: …a je to bezpečné?

S digitalizací účetnictví jde ruku v ruce otázka ohledně bezpečnosti dat. Digitální ukládání a zpracování souborů nabízí vyšší úroveň bezpečnosti než například tradiční papírové šanony v kanceláři. Nicméně i online svět přináší jistá rizika – a to zejména v chování uživatelů, a proto je třeba zavést vhodná opatření, jako je vzdělávání zaměstnanců v oblasti technologie a bezpečnosti, zabezpečení systémů a využívání důvěryhodných digitálních nástrojů. S naší účetní aplikací Alice by redque máte garanci toho, že vaše dokumenty, data a informace jsou v naprostém bezpečí. Ke zpracování dat totiž využíváme službu Azure od společnosti Microsoft, která splňuje ta nejpřísnější bezpečnostní opatření, a ke svému provozu ji používají i ti největší světoví hráči.

Závěrem

Digitalizace vytěžování dat z účetních dokladů skutečně nepředstavuje jen přechod od ručního přepisování informací k digitálnímu, ale jedná se o proces, který vyžaduje od účetních změnu v myšlení a přístupu k práci. Není to jen o přechodu na nové technologie, ale také o aktivním využívání všech možností a inovativních nástrojů, které s sebou přináší umělá inteligence.

Proč si jako účetní vybrat Alice? Těchto 10 důvodů vás přesvědčí 

Zaujala vás naše česká aplikace Alice a zvažujete, zda vám dokáže pomoci? Ještě než se na to podíváme, v první řadě se určitě hodí říci, že i přesto, že k jejímu fungování využíváme (naši vlastní) umělou inteligenci Redque, vaši pozici se URČITĚ nechystáme nahradit! Nebojte se, naším hlavním cílem je účetním práci zjednodušit a díky eliminaci ručního přepisování i poskytnout více času na ty úkoly, které vyžadují lidské zapojení.  

Číst více