MenuVyzkoušet zdarma
Menu hamburger
  • Úvod
  • Blog
  • Jaroslav Ždímal: Umělá inteligence v účetnictví má smysl, šetří čas i peníze

Jaroslav Ždímal: Umělá inteligence v účetnictví má smysl, šetří čas i peníze

Novinkou roku 2023 je webová aplikace Alice by Redque, která přináší modernizaci do světa účetnictví. Online účetní nástroj využívá pokročilou umělou inteligenci vytvořenou naší firmou Redque, který nabízí jednoduché a pohodlné vytěžování dat z faktur a účtenek. Povídali jsme si s Jaroslavem Ždímalem, obchodním zástupcem, jehož náplní práce je každodenní setkávání s klienty. Jestli nevěříte, že zaměstnanci, kteří pouze přepisují údaje z faktur a účtenek, mohou být jednoduše nahrazení, přečtěte si náš článek.

Jaroslav Ždímal, obchodní zástupce Redque.

Alice by redque již využívají velké i malé firmy. Jaká je role Alice a co přesně se skrývá pod tímto názvem? Mohl bys nám ji představit a vysvětlit, jak přesně tento účetní nástroj funguje?

Alice je český účetní nástroj vyvinutý společností Redque a umožňuje automaticky vyčíst informace z různých daňových dokladů. Její přidaná hodnota spočívá v tom, že účetní již nemusí dělat nudnou a “otrockou práci” v rámci ručního přepisování dat z faktur, ale prostřednictvím e-mailu, webové nebo mobilní aplikace jedním kliknutím nahraje fakturu nebo účtenku do Alice a během několika vteřin získá informace s minimální chybovostí. Následně po zkontrolování jednotlivých položek lze vše jednoduše exportovat do vybraného účetního systému, ve kterém lze s daty libovolně pracovat. Alice ulehčuje každodenní práci, šetří čas i peníze a poskytuje prostor pro řešení důležitějších úkolů.

 

Alice tedy pomáhá s efektivním vytěžováním dat. Pro koho je tedy tento účetní nástroj určen a s jakými účetními systémy lze Alice propojit?

Alice jako virtuální asistentka je určena pro všechny živnostníky, účetní kanceláře i velké firmy. Každá cílová skupina z Alice získá něco pro sebe. Například živnostníci, kteří pracují převážně s fakturami a účtenkami, mohou využít mobilní aplikaci, která jim umožňuje snadno a rychle nahrát daňové dokumenty do webového prostředí. Následně jedním kliknutím odešlou doklady, které okamžitě dorazí jejich účetní. Tento proces usnadňuje živnostníkům práci, a díky Alice již nemusí pravidelně se štosy dokumentů navštěvovat své účetní.

 

Jaké jsou hlavní důvody, proč by měli účetní věřit Alice jako virtuální asistentce? Mohl bys nám podrobněji vysvětlit, jakým způsobem nástroj může zjednodušit a urychlit proces zpracování faktur? Co všechno může Alice účetním nabídnout?

Především je důležité, aby účetní pochopily princip a fungování Alice a nebály se jí. Jedná se totiž o jednoduchý a inteligentní nástroj, který urychluje zdlouhavé vytěžování informací z daňových dokladů. Díky Alice již účetní nemusí nejen ručně přepisovat data, ale také jim odpadá riziko chybovosti. Další výhodou je naprostá ochrana a bezpečnost dat, jelikož Alice využívá servery a bezpečnostní protokoly od společnosti Microsoft. Klientům kromě jiného nabízíme bezplatnou verzi, díky které mohou nahlédnout do prostředí účetního nástroje a vyzkoušet všechny jeho funkce.

 

S ohledem na vytěžování faktur, jaké typy účetních dokumentů je Alice schopna zpracovat a jaká je přesnost a spolehlivost získaných údajů?

Alice je v současné době schopna efektivně zpracovávat skoro všechny české, slovenské, anglické a německé dokumenty a následně je integrovat do příslušných účetních systémů. Pokud jde o přesnost vytěžených dat, účetní nástroj dosahuje vysoké úspěšnosti až 98 %. Můžete se tedy spolehnout na jedny z nejpřesnějších výsledků na trhu.

 

Od čeho se odvíjí cena Alice a jaké faktory ji ovlivňují? Můžeš nám také uvést příklady podniků, které již služby účetního nástroje využily?

Ceny za služby Alice se odvíjí od počtu vytěžených faktur za měsíc. Pokud klient vytěžuje do tisíce faktur měsíčně, bude poplatek činit maximálně 5 000 Kč. Tato cena zahrnuje neomezený počet účetních jednotek a uživatelů nástroje, což představuje výhodu v porovnání s konkurenčními produkty. Součástí měsíčního poplatku je také naše technická podpora, která je klientům neustále k dispozici. V současné době mezi naše nejvýznamnější klienty patří Třinecké železárny, které využívají služby Alice již skoro 5 let. Dalším našim významným klientem je společnost Global Assistance a mnoho dalších velkých i malých podniků. Zároveň klientům nabízíme možnost modifikovat verzi Alice podle jejich potřeb a jsme schopni ji přizpůsobit jejich účetním systémům.

 

Disponuje Alice funkcí schvalovacího procesu? 

Alice nově nabízí funkci schvalovací workflow, která je zvlášť užitečná pro účetní firmy a podniky. Schvalovací proces umožňuje nastavit interní politiku, kde má účetní pravomoc schvalovat faktury do určité částky, například do 5 000 Kč. Pokud se však bude jednat o dokument přesahující tuto částku, musí účtenka projít schvalovacím procesem, který zahrnuje odsouhlasení nadřízeným, jako je finanční ředitel nebo hlavní účetní. 

 

Jaká konkrétní uživatelská oprávnění a možnosti přístupu k datům Alice poskytuje firmám? Mohou tyto oprávnění efektivně pomoci se správou účetnictví a zajistit bezpečnost dat?

Alice poskytuje celkem čtyři různé typy uživatelů, kteří mohou mít přístup k systému a vykonávají různé role v procesu zpracování účetních dokumentů. Prvním typem uživatele je „Uploader“, který s Alice pracuje minimálně a jeho hlavní funkcí je pouze nahrávání svých dokumentů do systémů. Může se například jednat o živnostníka, který tímto způsobem může jednoduše a rychle digitalizovat své účetní doklady. Druhým typem uživatele je „Účetní“, která má již rozšířený přístup k nástroji, může vidět všechny nahrané dokumenty, pracovat s nimi a vykonávat potřebné účetní úkony.  Třetím typem je „Schvalovatel“, jeho hlavní úlohou je schvalovat dokumenty od účetního, který je omezen schvalovací workflow. Po odsouhlasení je faktura exportována do účetního systému. Posledním typem uživatele je „Admin“, jedná se o hlavního správce celého nástroje a má nejvyšší úroveň oprávnění. Admin může provádět veškeré změny v Alice a přizpůsobovat práva jednotlivých uživatelů.

 

Již víme, že Alice je účetní nástroj, který pomáhá s vytěžováním dat. Jaký je tedy přesný rozdíl mezi webovou aplikací Alice by Redque a samotnou společností Redque jako takovou?

Alice je online asistentka pro účetní, která se zaměřuje na usnadnění a zefektivnění účetních procesů spojených s vytěžením dat z daňových dokladů. Zatímco Redque je základním enginem, tedy jádrem umělé inteligence, na kterém celý nástroj Alice pracuje. V praxi to tedy znamená, že Alice zpracuje faktury, které následně importuje do daného účetního systému. Redque je naopak vhodný pro velké firmy, které mají vlastní aplikace a hledají optimalizaci a digitalizaci svých účetních procesů za pomoci externí API

 

Podobné články

Proč si jako účetní vybrat Alice? Těchto 10 důvodů vás přesvědčí 

Zaujala vás naše česká aplikace Alice a zvažujete, zda vám dokáže pomoci? Ještě než se na to podíváme, v první řadě se určitě hodí říci, že i přesto, že k jejímu fungování využíváme (naši vlastní) umělou inteligenci Redque, vaši pozici se URČITĚ nechystáme nahradit! Nebojte se, naším hlavním cílem je účetním práci zjednodušit a díky eliminaci ručního přepisování i poskytnout více času na ty úkoly, které vyžadují lidské zapojení.  

Číst více
§