Při zpracování daňového přiznání za rok 2024 byste měli nejen dodržet zákonné termíny, ale také si ověřit, že jste nezapomněli na všechny možnosti snížení vypočtené daně z příjmů. Přinášíme proto souhrn důležitých údajů, které se vám mohou hodit, ať už chcete podat daňové přiznání v základním dubnovém termínu, nebo až v červnu.
Lhůty
Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2024 je 1. dubna 2025, s možností prodloužení do 2. května 2025 při elektronickém podání, nebo až do 1. července 2025 při podání daňovým poradcem. Pokud potřebujete prodloužit lhůtu individuálně, můžete požádat správce daně o prodloužení až o tři měsíce nebo o deset měsíců, jestliže vaše příjmy podléhají zdanění v zahraničí. Za žádost o prodloužení lhůty zaplatíte správní poplatek 300 Kč a záleží na uvážení správce daně, zda vaši žádost schválí.
Prodloužená lhůta na čtyři měsíce platí v případě, že přiznání podáte elektronicky, což je závazné pro všechny podnikající fyzické osoby a další subjekty s povinně zřízenou datovou schránkou. Daňoví poradci mohou podávat přiznání až do 1. července. To je výhodné, pokud je vaším cílem prodloužit lhůtu splatnosti. Podání v prodloužené lhůtě však může ovlivnit termíny vrácení přeplatků, což je důležité zvážit.
Slevy na dani
Vypočtenou daň z příjmů mohou snížit slevy na dani. Mezi slevy, které přichází v úvahu za rok 2024, patří sleva za zaměstnance se zdravotním postižením, sleva za zastavenou exekuci a za investiční pobídky. Můžete rovněž uplatňovat osobní slevy, jako je základní sleva na poplatníka, sleva na invaliditu a sleva na držitele průkazu ZTP/P.
Sleva za zaměstnance se zdravotním postižením je určena jak pro fyzické, tak právnické osoby. Výše slevy činí 60 000 Kč za zaměstnance s těžším zdravotním postižením a 18 000 Kč za každého dalšího zaměstnance se zdravotním postižením.
Sleva za zastavenou exekuci se vztahuje na pohledávky nepřevyšující 1 500 Kč a maximální výše slevy je 450 Kč za jednu exekuci.
Investiční pobídky poskytují slevu na dani právnickým i fyzickým osobám, které splní podmínky stanovené zákonem o investičních pobídkách. Sleva se uplatňuje 10 po sobě jdoucích zdaňovacích období.
Osobní slevy na dani zahrnují:
- základní slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč – uplatňuje se vždy v plné roční výši, a to i v případě, že výdělečná činnost trvala jen část zdaňovacího období;
- slevu na invaliditu ve výši 2 520 Kč (pro invaliditu 1. a 2. stupně);
- rozšířenou slevu na invaliditu ve výši 5 040 Kč (pro invaliditu 3. stupně); a
- slevu na držitele průkazu ZTP/P ve výši 16 140 Kč.
Můžete také uplatňovat slevu na manžela/manželku nebo daňové zvýhodnění na vyživované dítě, které rozebereme samostatně.
Sleva na manžela/manželku
Limit příjmů manžela/manželky, na kterého / na kterou chcete uplatnit slevu, je 68 000 Kč ročně. Sleva činí 24 840 Kč nebo 49 680 Kč, pokud má manžel/ka průkaz ZTP/P. Manželem/manželkou se rozumí také registrovaní partneři. Důležitou podmínkou je nově také to, že sdílíte společnou domácnost nejen s manželem/manželkou, ale zároveň i s vyživovaným dítětem do 3 let věku.
Vlastními příjmy manžela/manželky se rozumí hrubý příjem včetně příjmů, které podléhají srážkové dani nebo jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob nebo nejsou předmětem této daně; nepatří sem například úvěry, příspěvky na péči nebo stipendia. Peněžitá pomoc v mateřství se naopak do vlastních příjmů zahrnuje.
Sleva na dítě
Sleva na dítě neboli daňové zvýhodnění na vyživované dítě je další hojně využívanou možností, jak snížit daňovou povinnost, a je specifická tím, že se jedná také o daňový bonus. Pro uplatnění této slevy je nutné splnit několik podmínek, mezi nimiž je klíčové žít s dítětem ve společně hospodařící domácnosti a mít zdanitelný příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy. V roce 2024 tato částka činí 113 400 Kč, což představuje nárůst oproti předchozímu období.
Můžete slevu na dítě uplatňovat buď měsíčně prostřednictvím zaměstnavatele, nebo v rámci ročního daňového přiznání. Pro rok 2024 jsou částky slevy stanoveny následovně:
- 15 204 Kč za první dítě,
- 22 320 Kč za druhé dítě a
- 27 840 Kč za třetí dítě.
Pokud je skutečná daň nižší než nárokovaná sleva, vzniká daňový bonus, který vám bude vyplacen, jestliže přesahuje 100 Kč.
Daňoví nerezidenti mohou také uplatnit slevu na dítě, pokud jejich souhrn příjmů ze zdrojů v ČR činí nejméně 90 % příjmů celosvětových. Je nutné předložit potvrzení zahraničního správce daně o zahraničních příjmech.
Pod pojem vyživované dítě spadají vlastní děti, osvojené děti, děti převzaté do péče a děti druhého z manželů. Důležité je, že finanční situace dítěte nehraje roli, a slevu můžete uplatnit i na zletilé dítě až do dovršení 26 let, pokud je v soustavné přípravě na povolání nebo je neschopné výdělečné činnosti ze zdravotních důvodů. Posledním měsícem, kdy je možné slevu uplatnit, je ten měsíc, ve kterém dojde k dovršení 26 let.
Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je nově zavedený státem podporovaný investiční nástroj, který je od 1. 1. 2024 součástí daňově podporovaných produktů spoření na stáří. Umožňuje občanům investovat do různých cenných papírů a nástrojů peněžního trhu. Základní podmínkou pro uplatnění daňové podpory je minimální investiční horizont 10 let a dosažení věku 60 let při výběru prostředků (tzv. 120/60). Výhodou DIPu je široké spektrum investičních možností a daňové zvýhodnění při splnění zákonem stanovených podmínek.
Lze si odečíst až 48 000 Kč ročně od základu daně z příjmů fyzických osob. Pokud budete v rámci produktů spoření na stáří využívat pouze DIP, potom pro maximální daňovou úlevu 7 200 Kč (při 15% sazbě daně) je třeba pravidelně investovat do DIPu 4 000 Kč měsíčně.
Nevýhodou dlouhodobého investičního produktu je to, že u něj není nárok na státní příspěvek, který je dostupný pouze u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření. Sjednaný DIP musí být zachován minimálně 10 let od vzniku produktu; není možné provést částečný zpětný odkup, pouze přestup v rámci sjednaného DIPu. Všechny finanční prostředky poslané na účet DIPu, stejně jako výnosy z investic, musí zůstat na účtu DIPu až do jeho ukončení.
Pokud se přesto rozhodnete prostředky z DIPu vybrat dříve, než splníte podmínky (120/60), je to možné (ať už celou částku, nebo jen její část), budete však muset vrátit všechny dříve získané daňové úlevy a případně dodanit i příspěvek zaměstnavatele, pokud vám zaměstnavatel přispívá na DIP.
Náš tip: Více užitečných informací k daňovému přiznání, včetně praktického příkladu vyplněného přiznání, žádosti o odklad správci daně nebo lhůtám pro uplatnění daňové ztráty můžete najít v článku Daňové přiznání 2024: Novinky, termíny a tipy pro bezchybné zpracování.
Článek byl vytvořen v rámci spolupráce s DAUČ | Expert na daně a účetnictví